At the national average of $0.13 per kWh, it costs $16.85 per month in electricity to operate a Flex Farm Pro for the recommended 16 hours per daylight cycle. Other costs include, consumable items such as seeds, nutrients and grow medium. On average, most people spend between $300-$500 per year in utilities and consumables.